Elektrik Tesisat

ELEKTRİK TESİSAT BAKIM & ONARIM VE YENİLEME

Elektrik arıza, bakım, onarım ve yenileme hizmetleri bir profesyonel ekip tarafından ele  alınmalıdır. Evinizde yada  işyerinizde  kullandığınız mevcut elektrik tesisatınız, kablolar, sigorta panosu, anahtar ve prizler, W sigorta  otomatlar, kaçak  akım rölesi, buat  kutuları, kablo  bağlantı yerlerinin yeterli olup olmadığı sadece uzman kişilerce incelenmesi gereklidir.

elek-29

Sık Yaşanan Elektrik Arızaları Nelerdir ?

Priz arızaları; Ev ve işyerlerinde  kullandığımız  prizlerin kablo bağlantıları sigorta panosuna  bağlıdır. Prizlerden  kullandığımız  elektrik akımının gücü, kullanılan W elek-25sigorta otomatları ile sınırlıdır.Kısacası; 16 amper  bir  sigorta  kullanılıyorsa,  prizden 3500   watt   ve  üzeri  elektrikli     cihazları çalıştıramayız,    kullanılması   durumunda kablo  ısınması  sebebi  ile  kablo yanabilir, w otomat sigorta atar, bu nedenle olumsuz sorunlar yaşanabilir.

Prizler zamanla  deforme  olabilir. Özellikle sık   sık   kullandığımız   prizler   için  bunu anlamanın  bir  kaç  yolu vardır. Eğer prize taktığımız  fiş sallanma yapıyorsa veya cızırtı  şeklinde parazitli bir ses çıkartıyorsa o priz kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bazı fişler ince uçlu, bazıları da  kalın uçludur. Örneğin  cep telefonu  adaptörünün prize giren uçları incedir.Deforme olmuş prizlerde bunları kullanmamalıyız.

elek-22Ampul arızaları; Akkor flamanlı yani halk dilinde armut ampuller  kullanım  süresi  dolduğunda  sönerler. Bu  tip ampuller aşırı ısındığından bağlı oldukları duylarıda kısa zamanda deforme ederler ve duyun normal çalışmasına engel olurlar. Sigort dan elektriği keserek ampulü  yenisi ile değiştirip kontrolü yapılır.

Eğer yeni taktığımız  lamba yanmıyorsa mutlaka uzman bir  elektrikçi çağırıp elektrik hattının kontrolü yapılır.


Tasarruf ampulleri armut ampullere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Bu tip ampuller  içerisindeki  gazın  özelliğini  yitirmesi  sonucu  cam  çubukların gövdeye temas eden yerleri kararmaya başlar ve ömrünün dolduğu anlaşılır. Armut  ampullere  göre daha az enerji  harcarlar ve daha az arıza çıkarırlar. Ampul söndüğünde yenisi takılarak sağlamlık kontrolü yapılır.

elek-23Klemens arızaları; Buat kutusu dediğimiz bağlantı ( duvarda  yuvarlak  veya  kare kapak ile kapatılan ) noktasındaki  klemenslerin  zamanla  gevşemesidir. Bu  durum  en tehlikeli yaşanan arızalardan birisidir. Çünkü, klemens gevşemesi kısa  devre oluşmasını, kıvılcım oluşmasını tetikler ve ark oluşur. Buatın bu arktan  dolayı  alev  alması yangına sebebiyet verir.

Bazen cızırtılı bir ses te çıkarabilir veya yanık plastik kokusu  da  alınabilir. Bu  durumda  hemen  elektriği daire  girişinde  yer  alan sigorta  kutusundan  bulunan W otomatları kapalı duruma getirdikten sonra uzman bir elektrikçi çağırmamız gerekir.

elek-26Sigorta arızaları; Ampuller arıza yaptığı anda  elektrik  hattından  yüksek  akımlar çekebilir ve sigortayı indirebilir. Bu durum da hat üzerindeki bütün lambalar sönecektir. Sigorta  kaldırılarak  bu  arıza  giderilir. Sigortayı   kaldırdığımız   anda  w  otomat yine iniyorsa kesinlikle müdahale etmeden uzman bir elektrikçiyi çağırmalıyız.

Bu durum için, duyun kısa devre yapması, buat   içinde   kısa   devre  oluşması  yada w  otomat  sigorta  da  bir  arıza  olduğunu  düşünebiliriz. Sigortaları  sık  sık  açıp kapamak, kalitesiz sigorta kullanmak, sigorta nın  bulunduğu  hattan  gereğinden  fazla ve uzun süre akım çekilmesi ile sigortanın kablo  klemenslerinin  düzgün  sıkılmaması  veya  zamanla gevşemesi sigorta arıza sebeleri arasındadır.

*Elektrik  arıza, bakım, onarım ve komple  elektrik  kablo  tesisat yenileme işlerinizde bizi hemen arayınız.

elek-21* Elektrik Tesisat Proje ve Taahhüt,
* Elektrik Sigorta Kutusu Yenilenmesi,
* Periyodik Elektrik Tesisat Kontrolü,
* Elektrik Aydınlatma Armatür Montajı,
* Topraklama ve Paratoner Uygulaması,
* Bina Otomasyon Sistemleri,
* Zayıf Akım Sistemleri,
* Uydu ve Çanak Anten
* Elektrik Arıza, Bakım ve Onarım Hizmetleri
 
İç Mekan Aydınlatmalar:

Led  aydınlatma  teknolojisi  hayatımızın her alanına yavaş yavaş girmeye başladı. Diğer  aydınlatma  alternatiflerine  göre  enerji  tüketiminde  yarı yarıya düşüren bu teknoloji ürünü son dönemlerde iç mekanlarda kullanılmaya başlandı.

elek-27Ayrıca, ısı yaymayı engelleyen yapısı ile diğer aydın latma  kaynaklarına  göre  çok  daha  rahat  kullanım sağlayan LED aydınlatmalar standart ampullere göre daha az karbondioksit salınımında bulunurlar.

LED  kullanılan  apliklerle  duvara yansıtılan dekoratif aydınlatma teknikleri de farklı ışık renkleri ile uygulana bilecek dekoratif aydınlatma gereçlerinden biridir.

Antre, genel aydınlatma, asmatavan spot veya duvara yönlendirilmiş led aydınlatma istenilen etki ve sıcaklığı sağlayacaktır.

Koridor / Hol, tavan  apliklerinin  koridor  boyunca sıra lanması  uygun  olacaktır. Koridor  ile  odalar  arasında çok fazla ışık farkı olmamasına dikkat edilmelidir.

elek-24Salon, tüm aile bireylerinin bir  arada  bulunduğu bu mekanlarda bölgesel aydınlatma kullanılabilir. Bunun için salon takımı ve yemek masası üzerine sarkıt ap liklerin kullanılması hoş bir ortam yaratır. Salon tavanlarında duvara  yansıtılan  spot yada led kullanılması da farklı bir yaklaşım olacaktır.

Mutfak, tezgah üstünün, tavandan mutfak dolabının genelinin ve dolap içlerinin aydınlatılması önemlidir.

Yatak Odası, başucu aydınlatması, yatak başının ve yatak  odası  genel aydınlatmasının farklı gereçler ile aydınlatılması  şık  bir  ortam  yaratacaktır.  Özellikle makyaj masası için doğru ışık rengi seçilmelidir.

Banyo, genel tavan aplikleri, rutubet ve neme dayanıklı led  tavan armatürleri, banyo  tavan gizli  led aydınlatmalar, banyo  dolabı üzerine bir duvar apliği mutlaka düşünülmelidir.

elek-28

A4 İnşaat  Proje ve İç Mimarlık

Beşevler  Mahallesi Yıldırım Caddesi

No 286 Seymenler İş Merkezi

B Blok Kat 4 Daire 30

Nilüfer - Bursa

0.224.451 69 41


Web Tasarım Bursa Proje